photo1
21.04.2023

12 плюс 2 „шарени яйца“ снесе Blackмagic Design този Великден

 

Щедър Великден за всички любители на продуктите на Blackмagic Design – те излязоха с 12 нови продукта за видео и с още два – софтуерни.

Най-голямото „шарено яйце“ безспорно е новата Blackmagic URSA Mini Pro 12K OLPF. Дигиталната кино камера е с най-високата резолюция досега, а заради сложната абревиатура OLPF още с появяването си тя влезе в листата на одобрени камери на Netflix. Разчетено, Оптичният нискочестотен филтър (OLPF) понякога се нарича антиалайзинг филтър. Филтърът е вграден в много цифрови камери и е разположен непосредствено пред сензора за изображения. В много цифрови камери OLPF - известен също като филтър против изравняване - предотвратява фалшивите цветове и моарето, които могат да развалят картината. Компромисът при използването на OLPF е леко омекотяване на изображението. За да се противодейства на мекотата, се използва изостряне в камерата, което може да се регулира допълнително от крайния потребител.
 
Следващото „яйце“ в следпразничната кошница е първият от години насам 4К видеомиксер АТЕМ. Той продължава линията на новите HD8 смесители, като ги надгражда до 4К резолюция. 

 

 

В съзвездието на АТЕМ constellation се появи още една звезда или ако продължим с великденската лексика – още едно яйце. Това е Blackmagic Design ATEM 4 M/E Constellation 4k. Този продукт блести точно с това 4К, тъй като досегашните миксери бяха Full HD.

Новото поколение видеохъб, което вече е изцяло 12G, е поредната изненада на Blackmagic design. Става дума за видео рутер суитчър устройство, което има в единия си вариант 10 входа и 10 изхода и позволява насочването на всеки един от 10-те входа към който и да е от 10-те изхода с натискането на копче, а не с кабели. Това става без прекъсване на сигнала и без артефакти в картинката, като позволява смесването на различни резолюции в нея. В другите варианти хъбовете са 20 на 20 (разбирайте - входове и изходи) и съответно – 40 на 40.

 

 

Стигаме до първата сериозна заявка на Blackmagic Design за влизане в цифровата среда на пренос на видео-аудио сигнали SMPTE 2110. И това е конверторът Blackmagic Design 2110 IP Converter 3x3G, който конвертира 3G SDI сигнали към SMPTE 2110 и обратно. Какво е SMPTE 2110 и за повече информация – вижте статията в нашия блог. 

 

 

Към изцяло цифровите, IP базирани решения можем да включим и новoто поколение capture карти DeckLink, обединени под общия знаменател IP. Това са: Blackmagic Design DeckLink IP HD, Blackmagic Design DeckLink IP HD Optical, Blackmagic Design DeckLink IP/SDI HD.

А сега още едно ново допълнение към пост продукционната екосистема на Blackmagic Design: Cloude Dоck 2 и Cloud Dоck 4. Това са устройства, позволяващи споделянето на сурови материали и проекти за DaVinci Resolve между повече от 50 потребители на дадена мрежа! Дават възможност за свързване към Google Drive и DropBox, като единственото условие, за да работи cloude deck-a, е да поставите вашия 2,5 инчов SSD в някой от слотовете му. Разликата между 2 и 4 е точно в броя на слотовете, съответно - два и четири. Освен че позволяват пълен контрол по мрежа от до 50 активни потребители, и двете устройства имат HDMI изход за връзка с монитор за контрол на трафика и различните параметри. 

Черешката на тортата в новата продуктова кошница на Blackmagic Design са две иновативни софтуерни решения. DaVinci Resolve 18.5 влезе в публична Бета версия, която може да се изтегли свободно. Тя предлага качествено и количествено различни промени и нововъведения спрямо предходната, включвайки не само нови инструменти, ефекти и подбрения на работната среда, но и изцяло нови решения, между които използването на изкуствен интелект. Важна новина за видео екипите, които гонят срокове за проектите си с още един език, който трябва да транскрибират, е, че с новата функция за автоматично превръщане на реч в текст вече по-бързо ще могат да се генерират субтитри.  

 

 

Второто софтуерно нововъведение може би не е чак толкова бляскаво, защото е с изключително практична насоченост. Но пък е въпрос на гледна точка. Защото Updare 8.1 е за всички Blackmagic Design Pocket Cinema камери. Става дума за софтуера на самата камера - най-важното е, че ѝ позволява да снима във вертикален формат, като освен че обръща контролите и менютата на камерите, когато те работят във вертикален режим, дава възможност и в DaVinci Resolve да се работи в този вертикален формат.

 

 

Ако искате още подробности, разгледайте детайлно характеристиките на продукта, който ви интересува в линка му в статията или отстрани на нея в блога ни , или елате на място в шоурума на Dynaphos на бул. „Проф. Цв. Лазаров“ 90 в София.