Dynaphos Light Class 002: Стативи за студийно и външно осветление
Стативите за студийно и външно осветление са във фокуса на второто издание от обучителната ни серия видеа Dynaphos Light Class. Освен че са опорна точка за осветителните тела във вашето студио, те самите имат опорни точки – това са трите им крака, които осигуряват стабилност на вашия сет. От това как се позиционират зависи да устоят на вятър, когато снимките ви са извън студиото.
“Препоръчва се да използваме максимално разкрача на стативите. Ще го постигнем, като опрем рамената им в земята и ще ги застъпим с някакъв предмет, например камък. Така е с почти нулев шанс осветлението да падне”, обяснява нашият мениджър и водещ на Dynaphos Light Class Милен Иванов.
За да не се загубите в „гората“ от стативи, той ви ориентира с информация кой с какво е по-различен от другия.
Подов статив
Подовият статив е задължителен почти за всяко фотостудио. Той служи за нещо, което искаме да осветим от по-ниска гледна точка. Може да бъде надграден с друг статив за всяка нужда. Върви в коммплект с рамо, за да получите по-голяма функционалност.
Модел 181 М
Масовият модел 181 М е верен спътник на вашите базови комплекти. Става висок около 1,80 м и е подходящ за домашно фотостудио и по-леки осветителни тела. Той е достъпен като цена, но има нужда да се укрепи, ако го разпъвате на терен.
Статив 360 М
На този 360 М статив може да се монтира солидна светкавица. При ползване на по-тежък модификатор единият крак на статива трябва да бъде по-къс от другите два.
“Търсим и максималния разкрач на краката. Никога средната колона не трябва да е съвсем близо до трите крака”, съветва Милен Иванов.
И още един съвет: трябва да се внимава как ще се постави кабелът към осветлението спрямо статива. По думите на нашия водещ - трябва да се постави под единия крак.
“Така имаме осигуровка. Ако някой се спъне в кабела, стативът се провлачва, а не пада директно”.
Manfrotto 1004 BAC или статив 3 в 1
Този статив 1004 BAC става висок и запазва стабилността си. Отличава го патентованата система за сгъване, която го прави много компактен. Така в един статив се „сгъват“ общо три, като те могат да се освободят само с натискането на едно копче. Може да се съхранява и да се пренася лесно.
C-Stand
Стативът C-Stand се ползва при снимки на открито, често се избира за телевизионни и кино продукции. Краката му ще държат стабилно вашето осветление дори ако е необходимо стативът да се позиционира на стълба или върху неравна повърхност. Може да му се постави грип глава, на която да се монтира шпага за по-специфично разполагане на осветлението.
Жирафи
Жирафите или стативите с напречно рамо са добър помощник в студиoтo. Те могат да са по-малки или по-големи.
“Жирафът е жираф, когато е по-стабилен. Ето защо му слагаме противотежест - тя върви в комплект”, уверява Милен Иванов.
И така: за да видите нагледно това, което описваме с думи дотук, и да разберете още как сами да си направите противотежест, кой статив може да сложите дори на тавана, има ли стативи с въздушна възглавница и амортисьор и за какво служат, както и върху какъв статив да сложите осветление, с което да изпишете името на вашия бранд на стена - гледайте във видеото ни тук.
Може да се абонирате и за youtube канала ни за още полезни и интересни видеа от света на фото и видеотехниката, както и за да гледате първия епизод на Dynaphos Light Class за базовите модификатори на светлина. Пишете ни във фейсбук страницата кои продукти бихте желали да видите в действие отблизо в следващите ни обучителни видеа. И очаквайте Dynaphos Light Class 003.