photo1
14.07.2024

Представяме с Георги Неделчев фотография с кино обектив на Cooke


Дали с кино обектив може да се снима фотографска композиция и дали с фото обектив може да се снима кино? Напредналите технологии отдавна заличават резките граници между „хващането“ на статични и движещи се картинки. С виртуозния фотограф на стъклени натюрморти Георги Неделчев обаче решихме да ви покажем нагледно разликите. 

Обичайният сет за Георги - чаша и бутилка – в случая с нежно-рубинен концентрат, застават два пъти пред камерата му. Първия тя е въоръжена с обектив Canon TS-E 135 mm f4.1 Tilt-Shift Macro. Втория – с новия 100 mm кино обектив на Cooke от серията SP3

Светлинните условия са еднакви, позицията на фотографа и обектите – също. Колко и какви са разликите?

„Откривам две разлики. Първата е, че този обектив на Cooke има по-студено рисуване, съвсем малко по-синя изглежда картинката. Втората изненада и мен, и Юлиан (бел. на Dynaphos - нашият мениджър на видео и аудио техника). Като резолюция този обектив е много по-податлив на насрещно осветление и на вътрешни отражения“.

За запознатите с фотографските принципи е ясно, че когато има насрещна светлина, контрастът пада значително. Как това да се компенсира? Отговорът на Георги Неделчев и Dynaphos е категоричен: с matte box

Може да проследите теста и сами да се убедите в изводите ни чрез видеото, което направихме специално за вас. Абонирайте се за youtube канала ни за още полезни, практични и вдъхновяващи видеа.  

А различните видове компендиум или matte box, както и кино обективът, участвал във видео теста, са налични в шоурума ни на бул. „Проф. Цветан Лазаров“ 90 в София. Dynaphos ви предлага и възможност да видите на живо множество други фото, видео, а вече да тествате и още легендарни кино обективи.