photo1
28.02.2025

Професионалният фотограф спазва Закона за авторско право, но също човешка и бизнес етика

photo2 photo3 photo4 photo5 photo6


Професионалните фотографи и планиращите да станат такива трябва да са запознати добре с етичните правила в професията и законите, свързани с авторските права. Около това се обединиха участниците в дискусията по темата, организирана в F2Studio от Dynaphos и Софийска фоторафска школа.

Лили Йотова, председател на Асоциацията на професионалните фотографи, Васил Руйков, адвокат по авторско право и фотографът Георги Неделчев коментираха различни аспекти на неписаните и облечените в закон норми, чието спазване е важно за добрите взаимоотношения между фотограф-фотограф, фотограф-клиент, независимо дали клиентът е физическо или юридическо лице, и фотограф-обучаем (ученик, студент, курсист).

Етичният кодекс на журналистите е документът, който на този етап може да служи за отправна точка при различни случаи на нарушени морални норми и във фотогафската практика, стана ясно по време на дискусията.

„Когато има казус, ние го разискваме на Управителен Съвет. Нямаме Етична комисия в този момент“, информира Лили Йотова. 

Към момента у нас няма и Етичен кодекс на фотографите, но Асоциацията им планира да създаде такъв регламент, като вземе за пример добрите практики от кодексите на професионалните фотографски организации в Европа и САЩ. 

Според Васил Руйков освен Закона за авторското право и сродните му права, всеки фотограф може да се ръководи и от Конституцията. Той адмирира инициативата за Етичен кодекс, но бе категоричен, че е невъзможно в него да се опишат всички правила:

„Тук говорим за комбинация от писани и неписани правила – както професионални, така и чисто човешки. Личното ми впечатление е, че етичните правила се възпитават у нас в детството и следва да ги надграждаме в целия си житейски път“.

А ето и мнението на Георги Неделчев:

„За да бъде доволен един клиент, трябва да се спазва и професионалната, и чисто човешата етика“.

Неетичните практики


Сред най-често срещаните неетични практики е използването на чужди снимки и подобни сигнали в Асоциацията на професионалните фотографи са много по думите на нейния председател. В тези случаи Асоциацията изпраща писма към нарушителите.

„Голяма част от сигналите се случват заради ниска правна култура. Ползвателите не са запознати какъв е начинът на използване на фотографиите. Тоест не знаят, че трябва да имат разрешение от автора“, обясни Лили Йотова.

Интересна дискусия се получи около това кой кадър е „мой“ в случай, че си на обучение или на събитие, в което водещият фотограф е вложил идеята си, ангажирал е модел, изградил е осветлението, направил е демонстрация, а след това присъстващите са „щракнали“ кадри наготово. 

„От морална гледна точка не е ОК, но Законът за авторското право не защитава идеите. Идеята е защитена, когато е изразена по някакъв начин“, разясни Лили Йотова, но посочи, че и при подобни случаи има основания за оспорване на авторството, тъй като само организаторът има изрично разрешение от модела за снимките, в които той участва, както и от собственика на помещението, в което се организира едно събитие.

За участниците в дискусията снимкте по време на обучително събитие или уъркшоп се правят с цел обучение и никой няма право да ги изпозлва с комерсиална цел и „щракването“ не е авторство, а упражняване на умение.  

„За да може един фотограф да каже, че е направил свое авторско произведение, трябва да има първо своя оригинална идея, след това да го е заснел лично той.  Ако фотографът измисля концепцията, избира осветлението, модела, има своя идея - цялата организация се ръководи по неговия собствен стил. И тогава е крайно неетично някой от участниците в уъркшопа да използва тези кадри под каквато и да е форма“, коментира Георги Неделчев.

А ако се стигне до спор? Отговорът на Васил Руйчев е, че претенции за нарушени права биха могли да предявят моделът и преподавателят: 

„Трябва да се гледа много конкретно на всеки случай, защото всеки случай съдържа детайли. Но ако се стигне до спор, има възможности за защита. Не всеки път, но има“.

Какви са правилата за снимане на обществено място и на обществени личности; каква е разликата между плагиатство и снимка, вдъхновена от някого; как се формират цени, включвайки авторското право и има ли съдебна практика в полза на фотограф, който пледира, че му е откаднат кадър – гледайте във видеото oт събитието "Етика във фотографията. Авторски права" в youtube канала на Dynaphos тук или във фейсбук страницата ни тук. 

Снимките в статията са на фотографа Диляна Гергова.