
Радослав Свирецов: Пейзажът ме прави щастлив
От Белоградчишките скали до Виетнам ни разходи пейзажният фотограф Радослав Свирецов в събитието "Да обикаляш света с камера". Стриймвахме го едновременно във фейсбук и в yоutube каналите на Dynaphos в навечерието на Деня на влюбените и Трифон Зарезан. И не е случайно - младежът, който грабна Наградата на София за култура, е влюбен в пътешествията. Нещо повече – твърди, че ако целта им не е снмане, му е скучно.
Проучване на местата
Всяко пътуване започва с планиране - това е ясно за всеки. Но за Радослав местата, които ще посети, са свързани и с изучаване на светлината. А ако в тях има океан - кога ще има прилив и отлив. Никога обаче не можеш да планираш всичко, казва фотографът:
„Местата са, за да се посещават отново. Когато ходиш на дадено място, няма как да видиш всичко наведнъж. Това е повод отново да го посетиш. Винаги има какво да се види“.
Макар че е архитект по диплома, не обича да снима архитектура, а се оставя в плен на най-талантливия архитект – природата. В стрийминг събитието той показа какво е уловил фотоапаратът му на Белоградчишките скали, край Ханой, в Мадейра, Исландия, Чехия, Мароко, Широка поляна... Ето и част от признанията му, докато скитаме заедно из неговите фотографии:
„Най-обичаният сезон е зима.
Най-запомнящото се мято – Исландия между ноември и април.
Технически най-трудната снимка са нощните фотографии.
Едно от любимите места – Витоша."
Какво винаги носи в раницата си
Където и да тръгва на пътешествие, Радослав признава, че винаги носи в раницата си едно тяло, широк обектив 15-30 мм и 100-400. В повечето случаи взема и дрон, защото харесва кадрите отвисоко. Връщайки се в първите години на интерса си към фотографията, признава, че на 14 е снимал с Nikon без ръчни скорости. Минава през DSLR, а след това сменя и марката. Сега работи с безогледален Canon. Но определено мисли, че:
„Голямата магия се случва пред компютъра“.
Когато се прибере от пътуване, набелязва първите си кадри. Но след време, когато се връща да преглежда папките си отново, открива нови и нови кадри с потенциал.
„Като пейзажен фотограф обичам да обработвам една снимка бавно. Този месец - 4-5 кадъра. За мен като правило е да обработя кадъра, а на следващия ден да го погледна отново. Защото самото око трябва да почива. И самото ти съзнание“.
Съвети към начинаещите
Да не губи мотивация и да снима максимално много и максимално различни неща – това са само част от препоръките на Радослав Свирецов към начинаещия пейзажен фотограф. И още:
„Да не се притеснява да пита. Да е постоянен - човек се учи да вижда нещата. Да обработва...“
Защо да си върнем видеото
Коя снимка на Радослав Свирецов бе номинирана за астрофотография на годината от Кралската Обсерватория в Гринуич и ще бъде изложена там до септември; къде е предпочел да изживее момента, вместо да го заснеме; кои са най-големият му критик, любимият фотограф и дестинацията, за която мечтае най-много; как може да се съчетае фотография и благотворителност? Всичко това може да научите, като гледате видеото от стрийма на Dynaphos тук. Освен разказа на Радослав, ще се докоснете и до неговите вдъхновяващи кадри.
Oще за работата му може да научите от неговия сайт и профилите му във фейсбук и инстаграм.
А с каква техника стриймвахме, може да си припомните от статията в блога ни тук. Следващото пътешествие, на което ще ви поканим през нашите стрийминг събития в F2Studo, e на Dynaphos и Софийска фотографска школа на 18 февруари от 19:00 часа и се казва “Етика във фотографията. Авторски права”. Очакваме ви във фейсбук и в youtube!