Деян Йорданов с майсторска „фото хореография“ около модел на 2 колела в студиото ни
Когато мoделът не се движи, снимането прилича на танц около него. В това се убедиха присъстващите на демонстрацията на автомобилна фотография в нашето студио. Деян Йорданов показа майсторска „хореография“ със Sony a7 IV, обектив Sony 24-70 f/2.8 GM и светкавица Godox AD600 Pro около електрически скутер, предоставен специално за снимките от Motoretta Bulgaria.
“Една кола или мотор може да изглеждат плоски, ако не е използвана правилна техника за снимане. Плоското им и несъобразено с модела осветление може да скрие всички красиви извивки”, бяха едни от първите думи на Деян пред публиката.
Ето защото той представи в теоретичната част на събитието две техники: image compositing и light painting.
Image compositing
„Това е техника на снимане с неподвижна камера, монтирана върху статив. Източникът на светлина е един, който се мести по обекта, като накрая получаваме Х на брой кадри с различно осветление. Въпросните кадри след това “събираме” в едно изображение във Фотошоп“, обясни принципът на техниката Деян.
По думите му тази техника позволява използването на само един светлинен източник, който „симулира“ използването на много осветителни тела. При нея, освен със спокойствие и концентрация, фотографът трябва да е подготвен за много кадри от различни гледни точки, като във всяка от тях – да запази позицията на камерата абсолютно точно, независимо дали междувременно наглася модификатор или рефлектор около модела си.
„Важните неща са: камерата да не мърда и да се снима със светлина, идваща от различни ъгли“.
Деян изпълни това с няколко кадъра: първо с целия модел, странично разположен срещу обектива му; след това – с кадър, в който виждаме три четвърти от скутера; нататък – с кадри, които фокусират върху различни детайли.
Асистентите, без които подобни сесии са немислими по думите на фотографа, задължително трябва да проверяват внимателно дали всичко, което закачат на стативите – софтбоксове, противотежести и т.н., е добре закрепено. „Защото последното, което искате, е нещо да се стовари върху мотора или колата и да им причини щети“. Ето и още от напътствията на фотографа:
„Това, че влиза асистентът в кадър, не е проблем, ние ползваме детайл или част от изображението".
"Важно е моделът да е статичен и да не се размества“.
„Старайте се да отделите повече време с модела и извлечете максимума от него - модифицирайте светлината с отражател, със софт бокс“... "Поляризационният филтър дава повече контрол над отраженията“.
За обектива: „Ако искаме да спазим точните пропорции на возилото, е препоръчително да снимаме с над 50мм с оглед по-малко изкривяване.”
Light painting
При тази техника се правят два или повече кадъра, които после се събират в един. За да се приложи, трябва да е тъмно, а източникът на светлина може да е всякакъв, включително и от телефон. Ето и кратко видео от нашия Instagram профил.
Магията е във Фотошоп
Нищо от отделно направените кадри не е готово, докато не „мине“ през компютър.
„Магията е във Фотошоп“, обясни Деян Йорданов.
Там именно кадрите (и при двете техники) се наслагват и моделът на практика се дорисува. Звучи лесно, но един кадър отнема, понякога, десетки часове. Окуражителното е, че:
„С изключително лимитирана техника може да се сътворят супер хубави неща, стига да знаете какво правите“.
Dynaphos се погрижи на разположение на присъстващите да има 6 различни модела на Sony и 16 обектива, с които те да пробват видяното.
Процесът на снимането може да гледате във видеото, което заснехме, а ето и резултата от демонстрацията на Деян Йорданов в 2 негови снимки:
Подробно с работата на автомобилния фотограф може да се запознаете от сайта му, професионалните му страници във facebook и instagram, както и през сайта на Motoretta Bulgaria. Oще за него научете от портрета му в думи в рубриката в блога ни Фотографи.
Снимките в тази статия и кадърът в заглавието ѝ са на Александър Стоянов, благодарим, че ни ги предостави за публикуване. Снимките в галерията са на автора на статията Екатерина Костова.