photo1
31.05.2023

Студиото на Dynaphos се превърна в 5 часова снимачна площадка за портрети на два модела


Десетки фотографи се включиха в събитието Със Sony в ръка, което превърна за 5 часа голямото студио на Dynaphos в снимачна площадка за портрети на два модела. Момичетата позираха пред разнообразни обективи на Sony в два сета с по една лампа, които портретният фотограф Въхър Ласков - Вихро изгради за първоначалната обучителна демонстрация. 

 

Той позиционира лампите по такъв начин, че да създадат множество опции за получаване на ефект.

„Помага това, че са постоянно осветление, а не импулсно. И другото е, че едната лампа е с Бюти диш върху нея, което дава мека светлина. А другата е със стандартен рефлектор, която дава по-остра светлина“, обясни Вихро.

 

 

Той обаче подчерта, че и в двата сета можеш да постигнеш светлината от противпоположния: тоест в този с по-меката светлина можеш да получиш остра, макар и не толкова, колкото в другия с острата светлина. 

„Светлината дали ще е остра, или мека, е чиста физика и зависи от това колко е голямо светлинното тяло спрямо обекта, който осветява“, добави Вихро.

 

 

По думите му, ако на сета с мека светлина искаме да направим моделът да е по-остро осветен, просто трябва да отдалечим модела. 

„Губим много светлина, правейки това. Но камерите в днешно време, особено на Sony, могат да си позволят да хвърлят на по-висока светлочувствителност и няма никакъв проблем. Освен това обективите им са супер светлосилни, така че няма никакъв проблем да си позволим да изгубим тази светлина. Качеството на снимката не страда, просто ни дава много възможности да снимаме“, категоричен е фотографът, който тази година за първи път беше лектор на MADEPRO конференцията в Поморие. 

 

 

Тъй като и двата сета бяха построени около бели стени и са насочени към бели стени – ако отидем на острия сет и обърнем модела с гръб към лампата и с лице към бялата стена,  автоматично осветлението става меко, обясни още фотографът. Той разказа, а по-късно и всеки успя да се убеди, докато сам експериментираше със светлината, че именно с нея може да се постигне различно усещане за настроението на модела – по-мудно, по-портретно или по-драматично. Вихро подсказа и че за внушението на кадрите черните завеси и черните пана в студиото ни могат да се използват, за да се направи по-тъмен фонът, а сенките - да са по-дълбоки.

 

 

Фотографите, дошли на събитието му при нас, тестваха споделения опит от Вихро часове наред с фотоапарати и обективи на Sony, които Dynaphos специално им предостави. Част от технката може да разгледате подробно в колонката със свързани продукти до тази статия, а пълният списък ще намерите в информацията за събитието във facebook. Питаха го за възможностите на техниката, на осветлението, както и за комуникацията с модела. И още:

„Питаха ме как да постигнат определени ефекти, добавяйки нови лампи, което  не е необходимо, защото може да се постигне без да се добавят такива", подчерта Вихър Ласков. 

 

Повече за опита му може да научите в неговия сайт, а подробности за личната му история като портетен фотограф и фотограф на голо тяло очаквайте в категория Фотографи на блога ни

Снимките към тази статия са на Диляна Гергова