photo1
12.08.2016

Видове филтри и тяхната употреба

 

Видове филтри и тяхната употреба

Някога филтрите играеха ключова роля в областта на фотографията, особено при заснемането на пейзажи. С появата на цифровата фотография, много хора прогнозираха смъртта на филтрите за фотокамери. Не биха могли да сбъркат повече. Често, ефектът или ползите от използването на филтри не могат да бъдат пресъздадени по време на обработката и много от филтрите остават важни и широко използваеми в тази цифрова ера.
Филтрите на резба обикновено са изработени от оптично стъкло, като филтрите от висок клас могат да се похвалят мултислойна(multi coating) обработка за свеждане до минимум на отблясъците и максимално качество на изображението. Този тип филтри също са лесни за употреба, просто завинтване директно върху към предната част на обектива чрез резбата за филтър на обектива.
Филтрите биват различни по тип(ултравиолетовите UV, полязиращите филтри - циркулярни и линейни, защитните Protect и ND филтрите) и по диаметъp, обичайно в диапазона между 52mm и 82mm, с които диаметри са и повечето съвременни обективи.
Използвани добре и на място, филтрите имат способността да повишават качествата на вашите фотографии, всъщност дори напълно да ги променят.
Нашият наръчник в света на филтрите на резба ще ви помогне да се въоръжите със знание и ноу-хау, за да си купите само филтрите, от които се нуждаете.

 

Какви филтри са ви необходими?

Нека започнем, като погледнем няколко типове филтри, които наистина не са необходими в цифровата ера. Cooling-down и Warming-up(които служеха за корекция на цветната температура) някога са играли съществена роля във филмовата фотографията. В наши дни, имаме възможност за определяне на точен "бял баланс", а при снимане в RAW формат(което ви препоръчваме горещо) и възможност за определяне на цветната температура при постобработка.
Soft Focus филтрите също бяха много популярни - макар и не непременно сред пейзажните фотографи. Отново, ефектът се постига лесно във Photoshop, използвайки инструменти като Gaussian Blur.

 

Step-up и Step-down адаптерни пръстени(адаптери)

Тези пръстени са предназначени да адаптират филтър на обектива, когато има разлика между диаметрите на филтъра и обектива. Например, нека кажем, че имате филтър с 77 mm диаметър на резбара, но искате да го завиете към обектив с диаметър 67mm. Подходящ Step down(стъпка надолу) пръстен ще ви позволи да направите това. Те са направени от пластмаса или метал и са сравнително евтини, могат да бъдат закупени в различни размери, за да отговарят на различна комбинация от резби. Step down пръстените позволяват по-големи филтри, за да се използват на обективи с по-малки диабетри на резбите и са добър начин да използвате филтъра на най-големия си обектив(например с диаметър 77mm) и на по-малките си обективи(например 67mm). Step up(стъпка нагоре) пръстените се използват за използване на малки филтри с по-големи като диаметър обективи, но като цяло са по-малко практични, тъй като те увеличават вероятността от винетиране.

 

Филтри на резба, необходими за пейзажна фотография

По мое мнение, има една шепа от различни видове филтри, които остават съществени и днес -  UV, Protector, поляризационни и Neutral Density (ND).Ще се опитам да ви запозная с техните специфични качества.



Manfrotto UV филтър от серия Advanced

 

UV филтрите са напълно прозрачни, но са предназначени да се справят с ефекта  от ултравиолетовата(UV) светлина, която може да намали контраста. Цифровите матрици(сензори) на съвременните фотокамери са способни да записват UV светлина, която е невидима за нашата сетивна система, но един UV филтър ще блокира ултравиолетовите лъчи. Те са особено полезни при снимане на висока надморска височина, където въздуха е по-разреден и по-голямото наличие на UV лъчи би причинило добавяне на "студен" синкав отенък. Те са полезни и когато снимате зимни пейзажи, когато светлината като цяло е с по-студен цвято. Снега същ отразява UV светлината и тук, един UV филтър отново може да бъде полезен.

Skylite филтрите също са подходяща алтернатива и са много сходни по с UV филтрите. Все пак, важно е да се отбележи, че те  имат слаб розов отенък, който леко "затопля" сенките. Подобно на UV филтрите са напълно прозрачни и не абсорбират светлина, те също могат да бъдат използвани като защита, предпазваща обектива от повреждане.

 


Кадър който не изисква използване на филтри

 

Този кадър не изисква използването на филтър. В него исках да подчертая силуета на замъка срещу изгряващото слънце. Беше ми необходима и бърза( скорост на затвора за да уловя чайките в полет и не желаех да ползвам ND и поляризиращ филтър, които биха имали слаб ефект.
Единственото които използвах, е UV филтър на 70-200 зуум телеобектив, като целта беше да предпазя оптиката от пръски и пясък.
 


Предпазен филтър Manfrotto Professional Protect

 

Оптиката е ценна и деликатна, затова е важно винаги да се грижим за нейното правилно съхранение и да предпазваме челната леща от надраскване или повреда. Докато UV и Skylite филтрите имат своето предназначение и същевременно могат да предпазват оптиката ви, то специалните Protect филтри са най-добрият избор ако целта е само защита на обектива. Те са напълно прозрачни и предназначени да бъдат държани постоянно монтирани на обектива - въпреки че може да искате да ги свалите, когато се използват други видове филтъри.

Всичко което Protect филтрите правят е да защитават челната леща на обектива ви от прах, мръсотия, пясък, влага и надрасквания. Manfrotto Protect филтрите са проектирани за професионалиста и ентусиаста, търсещ максимална защита за оптиката си. Филтърът е водоотблъскващ(water repellent) и конструиран, така, че да не може да бъде надраскан драскотини и да отблъсне омаслявания и предлага антистатично и антирефлексно покритие. Protect филтъра е добра инвестиция, която потенциално може да ви спести много при евентуално изпускане или удар по обектива. Много по-лесно и евтино е да смените филтъра, отколкото обектива.

 


Кадър направен само с Manfrotto Protect филтър

 

При снимане в предизвикателни климатични условия - когато дъжд, сняг, прах или пясък са насочени към камерата - бих препоръчал да се запази по-UV или Защитете филтър, прикрепен към обектива, за да се гарантира, че той остава чист и неповреден.

 

Поляризиращи филтри

За пейзажна фотография, поляризиращия(наричан за по-кратко и пол филтър) филтър е абсолютно задължителен и необходим. Може да се каже, няма друг тип филтър който ще окаже по-голямо въздействие върху вашите снимки. Поляризираната светлина причинява отблясъци и отражения, намаляване на интензивността на цвета на повърхността. Като блокира поляризираните лъчи от попадени в обектива, поляризиращия филтър е в състояние да възстанови естествената наситеност, контраст и цветност на сцената. Това ще доведе до снимки с по-атрактивна визия.

Пол филтрите обикновено са кръгли, монтиращи се на резба. Те са изработени от тънко поляризиращо фолио, разположено между два кръгли парчета стъкло. Чрез завъртане на филтъра, можете да промените количеството на поляризирана светлина, което ви позволява да управлявате прецизно действието на филтъра. Те са интуитивни за използване. Просто надникне през визьора на камерата (или използвайте LiveView), като едновременно завъртате филтъра. Би трябвало да можете да видите отраженията които се появяват и изчезват, както и интензивността на цветовете която се засилва или избледнява.

Важно е да се отбележи, че силата на действие на поляризиращия филтър зависи от ъгъла на камерата спрямо слънцето. Най-много поляризирани лъчи се съдържат в лъчите които падат под 90 градуса спрямо Слънцето. Метални предмети, като полирана стомана и хромирани повърхности, не отразяват поляризирана светлина и така остават незасегнати от филтъра.

Използването на филтъра е много лесно, просто го завъртете, докато не се постигне ефекта, който търсите. За пейзажна фотография, поляризатора е най-популярен при заснемане на синьо небе и засилване и оживяване на неговите цветове. Въпреки това, той също така е полезен за намаляване на отблясъците, идващи от мокри и лъскави листа и зеленина, което го прави много полезен филтър за фотография в гори и дори при близки планове на цветя.



Manfrotto Professional CPL филтър

 

Manfrotto са сред марките, които произвеждат висококачествени поляризиращи филтри, налични за различни диаметри на обектива до 82mm. Може да се каже, че пол филтъра е най-полезният и важен филтър при снимане на пейзажи. Версията Professional на Manfrotto има 12 слойно покритие за максимално качество на изображението, което позволява внушителните 90% пропускливост на светлината. Това е филтър, който може да вдигне качеството на вашите кадри.


 Кадър направен без използването на Manfrotto CPL филтър

 


Кадър направен с използването на CPL филтър Manfrotto

 

Въпреки, че са най-известни с ефекта който оказват при снимане на небе, пол филтрите са много полезни при снимане на вода и гори. Те елиминират отблясъците от вода и от мокри, блестящи листа, за да се произведе резултати с много по-голяма наситеност на цветовете и общо въздействие.

 


Постигане на наситена синьо небе чрез CPL филтър Manfrotto Professional

 

Когато снимах тези ярки плажни бараки , избрах нисък ъгъл и завъртях пол филтъра докато небето стана възможно най-наситено и така постигнах максимален ефект.

 

Недостатъци при поляризиращите филтри

Ефекта на полфилтъра изглежда изключително привлекателен през визьора. Въпреки това, този ефект, не винаги ще даде най-добрите и естествено изглеждащи резултати. Когато филтъра е завъртян на миксимална поляризация, може да срещнете някои проблеми. Безоблачното небе и фотографии, направени на по-висока надморска височина са в най-голям риск да излезнат прекалено тъмно. Вие трябва да бъдете в състояние да откриете проблема през визьора, но винаги преглеждайте своите изображения и се уверете, че небето остава естествено изглеждащо. Ако небето изглежда твърде тъмно, просто намалете нивото на поляризация чрез завъртане на филтъра.
Неравномерната поляризация е друг често срещан проблем. Под някои ъгли спрямо Слънцето, може да ви се стори, че ефекта на филтъра е неравен - част от небето е по-тъмна в някои области, повече от другите. Кратките фокусни разстояния, между 16-35mm, са най-податливи на проблема поради широкото кадрово поле което заснемат. За да се реши този пробле, опитайте да намалите поляризацията, да използвате по-дълго фокусно разстояние или(ако е възможно) да промените гледната точка.

 


Линеен или циркулярен поляризатор?

 

Поляризиращите филтри се предлагат в два различни варианти, линеен(Linear) и циркулярен(Circular). Въпреки че и двата вида са  кръгови филтри на резба, конструкцията на линейните филтри засяга точността на измерване при цифровите фотокамери.

Дизайна на циркулярните поляризатори е такъв, че измервателната система не бива смущавана и работи коректно. Поради това, препоръчваме покупката на циркулярен поляризиращ филтър, наричан още CPL (Circular Polarizer).

 


Филтър фактор
 

Поляризиращите филтри абсорбират част от попадащата в обектива светлина. Това явление е известно катот фактор на филтъра. Поляризатори имат филтър фактор  4x - така те абсорбират до 2 стопа(бленди) светлина. TTL(вътрешното) измерването на фотоапарата ви автоматично ще измери и тази загуба, но просто имайте предвид, че скоростта на затвора ще бъде удължена. Поради тази причина, поляризатори могат да бъдат полезни като импровизиран Neutral Density(ND)филтър, с цел изкуствено да удължават скорости на затвора за креативна размазване движението на обекта, като движеща се вода.

 

ND Филтри
Neutral Density (ND) филтрите са друга важна и задължителна част от оборудването на всеки пейзажен фотограф. Те са прости, сиви филтри, проектирани да абсорбират светлина. По този начин, те позволяват на фотографите да избират изкуствено дълги скорости на затвора, за да се  постигне творческо размазване при движение на обекта. Водата е най-популярният елемент за размазване, но зеленина, облаци, хора и животни са други обекти върху които може да искате да приложите ефекта на филтъра. Впечатлението за движението на обекта наистина може да добави емоция, живот и енергия във фотографиите ви. Това са филтри с голям творчески потенциал. ND филтрите с плътност от 3-, 6- и 10-стопа са най-популярни.


Кадър направен с използването на ND филтър 6 стопа

 

Препоръчвам да се съчетават филтри, за да се постигне резултат който ще направи вашите кадри интересни и забележителни. Това не е необичайно да се използва поляризиращ филтър, за да се възстанови естествената наситеност на цветовете в комбинация с ND филтър за постигане на движението на обекта. В този случай, аз използвах 6-стопа ND филтър, за да създам това морски пейзаж с по-различно настроение.

Можете да разгледате гамата филтри на Manfrotto тук

 

Ross Hoddinott
Рос е един от водещите пейзажни фотографи във Великобритания. Автор е на 8 фотографски книги и лауреат на множество награди. Рос работи като професионален фотограф от 1997г., автор на множество публикации и рекламни материали.
Базиран е в Югозападна Англия, Рос е най-известен с своите close-up кадри на природа. Член е на 2020VISION, посланик на Nikon UK В периода 2013-2015 и един от посланиците на Manfrotto