
Заснемане на лъскави предмети, част 1
Заснемане на хромирани предмети
От фотографска гледна точна лъскавите предмети имат едно специфично свойство - когато насочим обектива към тях, ние снимаме не толкова самите предмети, колкото всичко останало, което се отразява в тях. Поради тази причина, за постигане на добър изобразителен резултат трябва да отделим особено внимание на средата в която работим. Иначе казано, трябва внимателно да преценим какви повърхности ще се отразяват в предмета който снимаме.
Нека си направим един експеримент като осветим композиция от хромирани предмети с вградената светкавица на камерата. Както виждате на снимката, резултатът е катастрофален. Причината за това е в особено големия интервал от яркости между светкавицата, която се отразява в някои повърхности и неосветенета част от интериора, която се отразява в други повърхности от композицията. Можем да избегнем този ефект като обградим цялата композиция с една равно осветена повърхност. Най-лесно можем я осигурим посредством палатка за предметна фотография от типа конус-цилиндър.
Палатката е изработена от бял промазан плат, който разсейва преминаващата през него светлина. Дифузният ефект се усилва и от многократните отражения на светлината във вътрешните стени на конструкцията.
Палатката е достатъчно голяма да побере в себе си маса за предметна фотография. Разкопчава се по цялата си дължина посредством двоен цип. Това дава възможност да работим свободно, докато подреждаме предметите вътре, а когато сме готови да снимаме можем да закопчаем ципа оставяйки само малък процеп, през който да промушим обектива на камерата. Цялата конструкция се държи на два еластични обръча и позволява да бъде сгъната по подобие на отражател 5 в 1, като по този начин заема малко място при цялата конструкция се поддържа от два еластични обръча и позволява да бъде сгъната, като по този начин заема малко място при съхранение.
На снимката долу можете да видите същата композиция като в началото на статията. По отношение на техниката на снимане основната разлика е в това, че предметната масичка е поsтавена в пaлатка конус-цилиндър. Палатката е осветена посредством два моноблока Dynaphos B-600 със стандартни 14 см рефлектори.
Изображението е с преобладаваща светла тоналност, тък като в практически всички повърхности от композицията се отразяват белите стени на палатката. По този начин някои от линиите на предметите не са особено четливи. В конкретния случай можем да подчертаем формите на някои предмети като добавим черна повърхност в близост до тях. Тогава освен бели, ще имаме и черни отражения. Ефектът зависи от големината на черната повърност, формата й и най-вече от позиционирането й спрямо заснеманите предмети. Интересни ефекти можем да получим ако вместо черна използваме цветна повърхност.
На снимката можете да видите общ изглед от цялата подредба в студиото. Най-удобно е палатката да да се окачи на статив тип "жираф", тъй като по този начин може да бъде прицизно позиционирана. Двете светкавици са разположени една срещу друга, на 90° спрямо оптичната ос на камерата. Използвана е и масичка за предметна форогтафия, но в конкретния случай тя не е задължителен елемент. В палтката може да се побере всяка една маса или поставка с диаметър до един метър.
Използвана техника:
- камера Canon EOS 40D
- обектив Canon EF-S 17-55/2.8 IS
- студийни моноблокове Dynaphos B-600
- 14 см стандартни рефлектори Dynaphos
- 4-канален радиосинхронизатор Dynaphos
- палатка за предметна фотография конус-цилиндър 180 см
- масa за предметна фотография 60х130 см
- стативи за осветление Dynaphos 390Q
- статив с напречно рамо ("жираф") Dynaphos 256D
- професионален статив за фото камера Dynaphos с глава 918YT
автор: Борис Бишков
©2008 Борис Бишков, Динафос ЕООД