photo1
22.10.2023

Деян Йорданов: Формулата е упоритост, безсънни нощи, проба-грешка, 1% талант и хъс

photo2 photo3 photo4 photo5 photo6 photo7


Неговите модели са в нестандартни за един фотограф размери. Рядко са под два метра – понякога надхвърлят 30, но пък и има такива с по няколко сантиметра. Снима ги със страст, присъща за хоби, вече 11 години. Защото, въпреки младостта си, е успял да превърне именно хобито си в професия. Представяме ви автомобилния фотограф Деян Йорданов.

„Упоритост, безсънни нощи, проба-грешка, 1% талант и много хъс. Звучи клиширано, но това е формулата за успех“, казва за блестящите си сесии Деян Йорданов, вероятно единственият у нас с фокус само върху този тип снимане. Професионално го започва през 2012-та.

От хобито към професионализма

Деян винаги е имал афинитет и към автомобилите, и към фотографията. 

„През 2007-2008-ма година правех опити за засменаме на пчелички и цветенца, но не се получи. По-късно видях, че ми се отдава конкретното снимане на автомобили, мотори и всичко това, което се движи - винаги ми е било много интересно и голяма страст“.

Така между тези хобита той избира и двете, като намира пресечната им точка и я превръща в своя професия. 

„Съвсем случайно тръгнаха нещата – приятел ми се обади за снимки в известна българска компания. Не ме харесаха от първия път, но след 6 месеца опити и тренировки със снимане на колите на моите приятели, казаха: Добре“! 

Първите автомобилни кадри, който той определя като добри, са снимки на дрифт състезание в Плевен през далечната 2009-та. Това, което тогава му е харесвало като резултат обаче, днес не го удовлетворява. Защото като моделите му, които се движат, в повечето случаи – на колела, професионализмът също напредва с опита и познанието.

По пътя

Да снимаш движещи се на колела модели има твърде много специфики. Причината е, че това  реално е предметна фотография, но с доста по-големи и трудни за заснемане предмети.

„Не е тичпичната купа, която е обла и знаеш как да я снимаш. Всеки автомобил има специфики, доста хора стоят зад дизайна на това нещо и ти трябва да представиш всички тези линии, върху които дизайнерът иска да има акцент. Ти не трябва да ги скриеш, а да ги подсилиш“. 

В началото на октомври в судиото на Dynaphos Деян демонстрира как го прави с най-използваната в света техника за това -  Image compositing. В основата ѝ е заснемането от статив на модела от различни ъгли и наслагването на множеството получени изображения след това във Фотошоп. Едно от важните неща е да знаеш: 

„За да получиш пълния контрол и да можеш хубаво да светнеш изображението, всеки детайл да е изящно осветен, няма как да извадиш 3 светкавици и да очкаваш това да се случи. Ползва се комбинация от меко осветление, от дифузно, от остро, за да можеда подчертаеш определени линии, да скриеш определени дефекти. За хрома например ти трябва меко да е светнат“.

Техниката

През 11-те години, откакто професионално се движи по пътя на автомобилната фотография, Деян няма нито ден, прекаран в университет или на курс по тази специалност. Казва, че е изцяло самоук. Започнал с Canon EOS 350 D със стандартен 50 мм обектив, през 2020-та се ориентира към Sony,  като сега снима със Sony А7 IV.

“В момента не ми липсва бързина, не ми липсва острота, не ми липсват мега пиксели. Получавам всичко, от което имам нужда. И надеждност, и стабилност. Защото не можеш да отидеш на сесия и камерата ти да умре в ръцете си. Нямам абсолютно никакви забележки към работата, напротив, винаги съм приятно изненадан, когато отида вкъщи и отворя RAW файловете на компютъра, и видя колко повече детайл има, отколкото ще ми е необходим“.

Асистентите

И понеже не можеш да вкараш всяка кола в студио за снимки, Деян пресъздава устойчивостта на средата в него посредством бленди. Благодарен е на асистентите си през годините, които буквално изнасят на раменете си тежестта на сесиите.

„Има сесии, в които за 5 кадъра отиват в 10-12 часа заснемане“.

Снимане на следващо ниво

Деян Йорданов е стигнал нивото на професионализма в автомобилната фотография. „Но винаги може още“, казва.

По време на ковид-кризата това „може още“ ражда интересни кадри с миниатюрни автомобили в размер 1 към 43 или 1 към 18. Във фотошоп имитирал движение, а за оформяне на лендскейпа се доверил на няколко книги, които блестящо пък наподобявали градски сгради. 

И понеже вече е снимал малки самолети, ТИР-ове и над 30 метрова яхта, въпросът за финал към него е какво си мечтае да снима? 

“Остава ми да се докосна до Ferrari F40 – много ми е  любим този модел! И също бих искал да снимам комерсиален пътнически самолет. Това ще е доста сериозен проект“.

Dynaphos му пожелава да покори и тези мечти. С работата на автомобилния фотограф може да се запознаете през сайта му, професионалните му страници във facebook и instagram, както и през сайта на Motoretta Bulgaria.

Снимките в тази статия са на Деяй Йорданов и са предоставени за публикуване от него.