
Вихър Ласков – Вихро: Колкото повече снимам, толкова повече се влюбвам в процеса
Той е млад и със сигурност все още може да бъде фотомодел, като в детството си. Но стои от другата страна на фотоапарата. Снима професионални модели и всеки, който иска да изглежда на снимка като модел. Защо красотата е толкова важна за него и защо дори в пейзажната фотография предпочита да присъства човек? В рубриката "Фотографи" Dynaphos представя Вихър Ласков-Вихро.
Началото
Това, което насочва Вихро към фотографията, е усетът му за хармония. Връщайки се назад във времето, осъзнава, че от около 14 годишна възраст обича да съхранява снимките, до които има допир – от различните събирания и пътувания с приятели до най-произволни изображения, които го впечатляват в интернет. Първата му заигравка зад обектива е на 17, когато с апарата на брат си – онзи модел на Olympus, наричан още „сапунерка“ - прави множество снимки и видеа, докато е на морска почивка. След това, вече като дизайнер, започва да обръща все повече внимание и да се впечатлява от визуалните ефекти.
„Един от моментите, които ме подтикнаха, беше работата ми в една медия, където се сприятелих с фотографите. В тяхната компания получих и възможност да снимам с първата си по-сериозна камера DSLR – Sony Alpha A500. Беше една такава голяма, с китов обектив. И реално с това започчнах да си правя експерименти“.
През 2017-та фотографията го увлича дотолкова, че напуска работата си, наема помещение и започва кариерата си зад обектива.
Портретна фотография
За Вихро комуникацията с хората е интересна. Затова и винаги търси да позиционира пред камерата си човек. Дори и когато прави пейзажна фотография.
„Човекът допълва пейзажа. В някои случаи играе и важна роля - дава идея за мащаб. И другото е, че когато има човек, емоцията е по-силна и по-завършена. Пейзажът, колкото и да е красив, е пейзаж“, убеден е фотографът.
Признава, че преди снимане задължително разговаря с модела. Честно споделя идеята си, а след това я реализират заедно. Пред обектива му застават мъже и жени на различни възрасти. По думите му обаче жените имат нещо повече да кажат в снимките. Той пък с портретите си винаги иска да им каже това:
„Не може всеки да изглежда като Анджелина Джоли, но всеки може да има красиви снимки. Ключовото тук е комуникацията“.
Техниката
Първите 6-7 години, или времето, в което Вихро плавно навлиза в света на фотографията, ползва, остъпеното от фотографите, Sony. След покупка на Canon, в началото на 2019 г. добява Fudji, а в края на 2021 г. се завръща към Sony.
„Това стана декември 2021-ва. Първата А7 IV-ка, която дойде в Dynaphos, успях да я сграбча. Oще съм с нея, много съм доволен. Kaквато и да е камерата, за мен личнo трябва да бъде нещо, което трябва да опознаеш много добре, да си напълно интуитивен с нея. Трябва като я вземеш и, докато говориш, да можеш да сменяш настройките“.
Споделя, че е привърженик и на работата с един обектив. Той самият снима така. Избрал е варио обектив Sony G Master 24-70, защото фокусът му е достатъчно бърз за това, което прави, и картината е страхотна.
„Остротата на картината е много повече от това, което ми трябва, но това лесно се контролира. Просто е прекрасно - независимо какво снимам“.
Крайната му цел
„Колкото повече снимам, толкова повече се влюбвам в процеса, не в крайния реултат. Винаги целя да уловя модела си, както никой друг не го е правил. Твърде често хората имаме красота, която не успяваме да видим и съответно - покажем на себе си и света. Когато снимам някого, искам да намерим именно това и той да се влюби в себе си“, обяснява Вихро.
В последния ден на май той сподели опита си на отворено събитие в студиото на Dynaphos, където дадохме възможност на участниците, освен да чуят съветите му, да снимат неговите модели с цялата гама фотоапарти и обективи на Sony. Вихро отговори на много въпроси, доволен от любопитството.
„Аз съм привърженик на това хората да се развиваме, да сме гладни за още информация, изживявания и такъв тип неща, които ни обогатяват и културата, и мирогледа. Мисля, че има тепърва много неща да откривам. И колкото повече откривам, виждам всъщност колко малко неща знам и колко съм незначителен в целия процес. Това ми помага да се чувствам по-добре и по-свободен“, не скрива творческата си философия.
Въпреки че за последните 6 години е снимал не повече от 40-50 професионални модели и е направил портрети на още над 250 души, все още твърди, че не е открил фотограф, който да го накара да се чувства така, както той кара да се чувстват моделите пред неговата камера.
„Много би ми се искало някой да ме снима така, че да се харесам“, завършва с усмивка Вихро.
Снимките в тази статия са предоставени за публикуване от него. А повече за работата му може да научите от неговия уеб сайт и от професионалната му Facebook страница.